Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaPortalSiteUltimele imaginiÎnregistrareConectare
Rog toti membri care se inregistreaza sa se prezinte pentru ai putea cunoaste si noi

 

 Citanie:)):x

In jos 
AutorMesaj
GiyaGe
Designer
Designer
GiyaGe


Mesaje : 143
Varsta : 27

Citanie:)):x Empty
14022013
MesajCitanie:)):x

Am deschis acest topic pentru a ne cunoaste si preferintele in ceea ce priveste literatura.
.....Deci...

1)Ce tip de carte preferati?(toate detaliile care privesc o carte, de la coperta, font, pana la ddomeniul in care se incadreaza)

2)Care sunt cartile voastre preferate?(maxim 5 titluri+autori)

3)care este ultima carte citita?

4)ce ne recomandati?

5)cititul este pentru voi o pasiune sau obligatie(cititi doar ce vi se cere la scoala)?

6)carui scriitor/poet roman ii purtati o deosebita admiratie?

Sper ca acest subiect sa nu vi se para inutil, sau o mare prostie. In ziua de azi, se scrie mult, dar se citeste putin.


Sus In jos
Distribuie acest articol pe: reddit

Citanie:)):x :: Comentarii

GiyaGe
Re: Citanie:)):x
Mesaj Joi Feb 14, 2013 10:41 am Scris de GiyaGe
Pentru ca am deschis acest subiect, voi raspunde prima acestor intrebari:)

Prefer cartile cu foaie alba, lucioasa si cu fontul destul de potrivit. Pentru mine, coperta are un rol destul de mic. Nu imi este foarte placuta o carte ingalbenita de trecerea timpului. Imi place sa cumpar carti, nu sa cotrobai in biblioteca familiei dupa cine stie ce volum. In general, citesc romane de dragoste.

Cartile mele preferate:

Mircea Eliade, Maitreyi
Maitreyi Devi, Dragostea nu moare
Elif Shafak, Cele 40 de legi ale iubirii
Amrita Nair, Cele 9 chipuri ale inimii
Liviu Rebreanu, Adam si Eva

Ultima carte citita: Maitreyi Devi, In arsita dragostei

Va recomand toate publicatiile lui Eliade. Are opere speciale, deosebite, interesante,....este un geniu. Eliade nu este complet fara Maitreyi, asadar, din biblioteca sa nu lipseasca operele realizate de Maitreyi Devi, un geniu indian.

Cititul este o pasiune pentru mine. Este ca un drog. Imi place sa citesc, pentru ca descoperi povesti incredibile: "cate carti citesti atatea vieti traiesti". Se mai spune si ca "cine detine informatia, detine puterea!". Cititi, dragilor, nu aveti nimic de pierdut, ci numai de castigat!

Cred ca v-ati dat seama deja ca scriitorul caruia ii port o deosebita admiratie este Mircea Eliade.



Ps:astept si raspunsurile voastre
 

Citanie:)):x

Sus 

Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Blogurile forumului/Forum's blogs :: Blog Tematic-
Mergi direct la: